Menu

Chomeland Polishizna

Bestiarium językowe przez zatroskanego amatora ekologa polszczyzny założone, różne okazy straszne współczesnej gadaniny i pisaniny po polsku gromadzące. Rodzaj donkiszoterii w wolnych chwilach uprawianej. Kolekcja potworności, innymi słowy mówiąc. Ilustrowała dawniej Sami a teraz Bagienny. Ja im obojgu big thank you.

"Uprzejmie zabrania się gotowania obiadów" i "organizacja rauszów"

brezly

Czyli ojejejej.

Zacznijmy od materiału graficznego.

 

Uprzejmieyzabrania

Sakurako nasza najdroższa to wytropiła, bardzo dziękujemy. Pokoje gościnne na Kaszubach, w Kuźnicy, tak zapraszają turystów. Załoga blogu usytuowała sobie kawę i się rozmarzyła. Wystawiała sobie różne rzeczy z użyciem frazy "uprzejmie zabrania się", aż skończyła na hipotetycznym dekrecie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego:

"Witamy! Patriotyczny Front Odrodzenia Narodowego "Słuszna Droga" uprzejmie zawiadamia P.T. Obywateli że o północy (wpisać datę) wprowadzono stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Z szacunkiem informujemy że uprzejmie zabronione jest wszystko, oprócz tego co P.T. Obywatele raczą przeczytać na dole Obwieszczenia (mały druk). Pozostajemy z szacunkiem i życzymy P.T. Obywatelom miłego dnia.   Za radę PFON "SD", płk. (-). podpis nieczytelny."

Z "uprzejmym zabranianiem" skojarzył nam się "obowiązkowy wolontariat", wytropiony przez Marcelego.

Otóż, jak donosi opiniotwórczy dziennik "Gazeta Wyborcza", plany są takie:

Obowiazkowzwolontariat

Na koniec, by zmienić nieco ten nastrój zabraniania i przymusu, zajmijmy się tematem lżejszym. Pani Magdalena, nie jesteśmy uprawnieni do podawania nazwiska, choć na Facebooku to było, ma następująca obserwację:
"Wzruszyła mnie otwartość baru Studio w ogłoszeniu zamieszczonym w Wysokich Obcasach. organizują śluby, wesela, rozwody, nagrody, gale wernisaże, bankiety, oraz, co zwróciło moją szczególną uwagę - rausze. Oczywiście możecie powiedzieć, że ktoś nie zna liczby mnogiej od słowa raut. a co jeśli bar studio otwarcie mówi, że w tych wszystkich powyższych eleganckich okazjach idzie o to, żeby się nawalić?"

Niezwykle nas poruszyła ta freudowska pomyłka w liczbie mnogiej słowa "raut", tak poruszyła żeśmy musieli zapuścić wyszukiwarkę Googiel, czy aby tego więcej nie ma. I owszem, jest! Poniżej blogosfera i coś od marketingu.

rausze1rausze2Zrozumieliśmy zatem że rausze są rodzajem wydarzeń eventowych. Musimy tu pochwalić wyszukiwarkę G., jej sztuczna jedna ósma inteligencji buntowała się i wierzgała na nasze zapytania i kiedyśmy jej wpisali "rausze w hotelu", niemal ze łzami w oczach zaproponowała nam "ratusze w hotelu", uznając to za bardziej prawdopodobne. Cóż, człowiek stoi ciągle wyżej od głupich algorytmów.

 

 

 

 

© Chomeland Polishizna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci