Menu

Chomeland Polishizna

Bestiarium językowe przez zatroskanego amatora ekologa polszczyzny założone, różne okazy straszne współczesnej gadaniny i pisaniny po polsku gromadzące. Rodzaj donkiszoterii w wolnych chwilach uprawianej. Kolekcja potworności, innymi słowy mówiąc. Ilustrowała dawniej Sami a teraz Bagienny. Ja im obojgu big thank you.

"Strzeżcie się monetarnego Red Bulla"

brezly

Czyli dziś na biznesowo.

Rzadko się tu nam, na blogu, zdarza żebyśmy chcieli zacytować cały tekst. Ale ten składa się z czterech zdań i tytułu i po prostu szkoda nam któregoś z nich nie zacytować. Tytuł jest taki jak tytuł blognotki, a treść jest taka:

Ogromne ilości pieniędzy pompowane na rynki przez banki centralne są jak „monetarny Red Bull”, a inwestorzy powinni się obawiać tego co nastąpi po gorączce, ostrzega w rozmowie z CNBC Bill Gross, prezes PIMCO, największego na świecie funduszu obligacji.

- Rynki finansowe świętują oczekując na Red Bulla o smaku japońskim – powiedział.

Uważa on, że niskie stopy procentowe, wzrost popularności kredytów oraz nadmiar pieniędzy na rynkach tworzę „element zombie” w globalnej działalności gospodarczej.

- Nie koniecznie musimy aprobować ten produkt Red Bull, ale zdajemy sobie sprawę z tego jak energetyzuje on rynki finansowe. Red Bull monetarny może przez chwilę dawać miłe uczucie, nie ma wielu kalorii, ale z czasem daje pewne negatywne skutki – dodał.

Interesującym efektem psychologicznym takiej bomby stylistycznej jest to, że po tym jak ona wybucha, ogłuszony czytelnik stoi z rozdziawioną gębą i pyta: ale dlaczego "element zombie"? "Bo zombie doda ci skrzydeł" - odzywa się coś z głębi głowy.

Faktem jest że jak ktoś zajmuje się światową gospodarką, może mieć problemy z widzeniem jej jako logicznej całości, opisywalnej bez użycia niekontrolowanych metafor. Przeczytaliśmy niedawno poniższe i żałujemy że nie możemy tego zalinkować, bo gdzieś znikło. Szło to o że "państwo rosyjskie ukrywa się samo przed sobą na Cyprze, unikając płacenia podatków". Wiązało się z tym pojęcie deoffshoryzacji. Ładne słówko, prawda? 

Uzupełnienie: cytat pochodzi z artykułu "Między europejską Scyllą a rosyjską Charybdą" (Tygodnik Powszechny, 13, 31 marca 2013). Pozwolimy sobie zacytować całość bo smakowita, choć z innych niż typowe dla tego blogu przyczyn: Premier Miedwiediew, krytykując Unię (...) wysypał się, że na Cyprze pieniądze trzymają też "struktury państwowe Rosji". Wywołało to falę komentarzy: jak to "struktury państwowe"? To państwo rosyjskie ukrywa się samo przed sobą na Cyprze, unikając płacenia podatków?

 

 

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość *.dynamic.chello.pl

  Kto spróbuje tego japońskiego Red Bulla, odkryje :"Ależ on mnie wysusził "

 • brezly

  Energy drink o smaku tofu?

 • Gość *.dynamic.chello.pl

  Tofushi. Wszystko teraz podrabiane.

 • oksyd74

  era klifu fiskalnego pomału odchodzi do lamusa, smuteczek :( jakoś red bull nie ma tego rozmachu, jednak ....
  :)

 • brezly

  Nie bój się, Oksydek, coś się znajdzie w zastępstwie. Natura nie znosi próżni :-)

© Chomeland Polishizna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci