Menu

Chomeland Polishizna

Bestiarium językowe przez zatroskanego amatora ekologa polszczyzny założone, różne okazy straszne współczesnej gadaniny i pisaniny po polsku gromadzące. Rodzaj donkiszoterii w wolnych chwilach uprawianej. Kolekcja potworności, innymi słowy mówiąc. Ilustrowała dawniej Sami a teraz Bagienny. Ja im obojgu big thank you.

"Mając trójkątną twarz, lekarz nie zoperuje jej tak, żeby nagle stała się owalna"

brezly

Czyli dziś o ekwilibrystyce chirurgicznej i stomatologicznej.

Tytułowe zdanie podesłała Polishiźnie Squirk (wielceśmy zobowiązani), opatrując mejl tytułem "Dramat lekarza". Źródłowy tekścik jest tu.

Jest sprawą do dyskusji czy taka kolekcja zdjęć, na ileś ekranów rozpisana jest jeszcze tekstem, ale padają tam zdania, zatem jest to tekst. A zdania padają, oprócz tytułowego, także takie: Kobiety fantazjując, marzą o takiej jak ma amerykańska aktorka linii żuchwy. Słyszeliśmy o aktorach pierwszego i drugiego planu, ale aktorka linii żuchwy jest dla nas nowością.  Jest to bodaj pojęcie z tego samego słownika co "twarz 1:1". Cytat: Jak zawsze w przypadku operacji plastycznych nie można przenieść kości policzkowych ze zdjęcia na twarz 1:1.

Ale to w końcu drobiazgi. Ważne jest zdanie tytułowe, pięknie wpisujące się w tradycje stwierdzenia: "Będąc młodą lekarką na nieustannie mord... modernizowanej i przebudowywanej rubieży przyszedł raz do mnie pacjent o wyglądzie nieciekawym". A także do łacińskiej maksymy medice, cura te ipsum.


Jak już jesteśmy przy granicach niemożności medycznych, zauważmy że pojawił się dziś na głównej stronie GW tekst z cytatem pana europosła Marka Siwca. Tekst, po około 20 minutach, zastąpiono nudnawą wersją bez fajerwerków metaforycznych. Ale ChP czuwała, Gugiel pokazuje fragmenty wersji oryginalnej, która brzmiała tak (tu ktoś zdecydował się uwiecznić interesujący nas fragment):

- Kaczyński powinien się bać Solidarnej Polski i Zbigniewa Ziobry - podgrzewa europoseł Marek Siwiec. - Bardzo inteligentnie to rozgrywa, bo na razie wyrywa im wszystkie zęby, które nie zdążą urosnąć w Solidarnej Polsce; już są implantowane do PiS-u - mówi z uznaniem Siwiec. - To, że te zęby są już stare i zużyte - trudno, tylko takie są na rynku - szydzi europoseł lewicy.

Czego tu nie ma, P.T. Czytelnicy... I zęby które jeszcze nie zdołały urosnąć w partii, a już są stare i zużyte. I implantowanie tego badziewia u siebie, przez tego co je wyrywał. I rynek zębów, na którym wyraźna przewaga popytu nad podażą. A w tle może i zalewanie rynku tanimi azjatyckimi podróbkami zębów dla partii. Oj, weźmie publiczność te wyrywane zęby na języki...


  P.S. W przygotowaniu następna notka ze znaleziskami czytelników.

 

 

Komentarze (17)

Dodaj komentarz
 • squirk

  To pewnie przez narkozę - do operacji twarzy musiałby się znieczulić, a jak się znieczuli to się nie zoperuje z braku takiego drobiazgu, jak przytomnośc. Dramat straszny.

 • brezly

  Czysty Zen, Squirko.

  Aha, już kiedyś podobny twór konstrukcyjny mnie zachwycił:

  polishizna.blox.pl/2009/07/Przemierzajac-codzienna-droge-do-pracy-rzucila-mi.html

 • bagienny.net

  Squirk znieczulenie miejscowe... tyle, że musiałby widzieć co robi ;]

 • bartoszcze

  Ludzi o trójkątnych twarzach to powinno się odsiewać na studiach medycznych, bo sobie potem nie radzą.

 • brezly

  No wiesz, Bagienny, zostawic sobie samemu jakis tampon w twarzy to jest jakies osiagniecie. Albo poprawic sobie nie ten nos :-)

 • brezly

  @Bartoszcze, racja. Niech studiuja weterynarie i robia operacje plastyczne buldogom i bokserom.

 • squirk

  Bagienny, kaman, miejscowe do operacji twarzy? Widać, że kolega operował tylko ołówkiem i aparatem ;-)

 • bagienny.net

  Brezly golenie bez znieczulenia idzie a też można sie zdefasonowac ;]

 • emma_b

  był kiedyś na prawicy prawdziwy stomatolog, poseł i wiceminister zdrowia. ten to mógłby profesjonalnie wyrywać, a implanty sensowniejsze robić niż sugeruje Siwiec. nazywał się Kazimierz Kapera. nim cokolwiek wyrwał jego ze stanowiska wyrwali, bo homoseksualizm był uprzejmy nazwać chorobą i sugerował leczenie osobników tą przypadłością dotkniętych.

 • brezly

  @Bagienny, uważaj bo jeszcze ludzie od marketingu usłyszą i w reklamie golarek pojawi się że to "twoja codzienna chirurgia plastyczna".
  @Emma, pamiętam tego pana wiceministra i huk oraz szybkość z jaką wyleciał z rządu JKB. Szło o określenie "zboczeńcy" bodaj. Wtedy władza się chyba mniej bała i nie dbała o PR.
  I bodaj że mniej mówili od rzeczy, albo ja przeszłość idealizuje. A teraz mamy już dojrzałą demokrację, jak w filmie "Yes, minister". Teraz na pytanie: czy pan podejmie decyzję A, czy decyzję B - odpowiada się "Nieee...".

 • bagienny.net

  Brezly hehe swoją drogą to sztuka, im bardziej zgłębiam tym rzadziej się golę :D Czekam na lvl brzytwy (jeżeli takową znajdę) :D

 • aga_piet

  W kwestii golenia to chyba najgorzej mają ci z twarzami trójkątnymi i kwadratowymi - łatwo nie wyrobić na kącie ostrym a nawet tym 90 stopni.

 • Gość: [modliszka61] *.dynamic.chello.pl

  A mnie się wydawa, że w kwestii golenia to najgorzej mają ci, co im brzuch przesłania.

 • bartoszcze

  @modliszka
  Po to są lustra:-D

 • Gość: [modliszka61] *.dynamic.chello.pl

  To opcja dobra tylko dla tych co mają wyobraźnię rzeźbiarza i są dokładnie obeznani z topografią własnego "oblicza".
  bo można się nieźle przeliczyć....;-]

 • aga_piet

  Mówiąc o goleniu nie brałam pod uwagę trudniej dostępnych partii ciała. Tu sprawa może się komplikować gdyż rośnie prawdopodobieństwo kątów ostrzejszych niż 45 stopni.

 • brezly

  Sempiterna tam, twarz trójkatną czy owalna. Płaskie twarze do kanonów piękna nie należą. A jak się wchodzi w trzeci wymiar, to np. twarz dodekaedralna, o ikoseadralnej nie wspomnę musi być wyzwaniem, tu się autochirug plastyk musi posługiwać jednocześnie lustrem, skalpelem, kątomierzem i wasserwagą. Najlepiej zacząć od dodania sobie ze trzech rąk.
  www.youtube.com/watch?v=ZFyUojwQ97s

Dodaj komentarz

© Chomeland Polishizna
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci